Słowiańskie święto związane z potęgą żywiołów oraz płodności przyrody. Piękne tradycje i obrzędy kaszubskie nocy świętojańskiej inaczej „Sobótki” mieli okazję poznać uczniowie kl. IV i V podczas szeregu zajęć terenowych i warsztatów ekologicznych w Zielonej Szkole w Schodnie. Zajęcia nawiązały do Kultury Kaszub i Słowian. Warsztaty odbywały się w bardzo różnorodnej formie i w trzech blokach tematycznych:

1.Kaszubskie przygotowania do nocy Świętojańskiej

-„Dawne narzędzia i rzemiosło na Kaszubach”

-wypiek bułek w piecu chlebowym

-wykonywanie zakładki na drewnie

2.Tradycje Świętojańskie w przyrodzie

-poszukiwanie kwiatu paproci

-„Świętojańskie jeziora pełne niezwykłego stwora”

-„Co kryje się w świętojańskich wiankach?”

3.”Nocny świat przyrody”

-„Nocne dźwięki moczarów”

-„Nocne życie lasów”

-„Letnie trele nocy”

-„Nietoperze-nocni łowcy”

Na koniec  dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą na warsztatach, uczestnicząc w konkursach tematycznych, gdzie czekały na nich atrakcyjne nagrody.

Nie brakowało też kiełbasek pieczonych na ognisku, śpiewu i zabaw integracyjnych.

Po wyczerpujących zajęciach dzieci udały się na odpoczynek. Po nocy pełnej niezapomnianych wrażeń mieli jeszcze okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych pt. „Nasłuchiwanie porannego śpiewu ptaków”. Potem zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domu.

0001

0002

0003

0004

0005

0006

0007

0008

0009

0010

0011

0012

0013

0014

0015

0016