tel./fax 058-6880151|szkolakalisz@op.pl

Aktualności

 • Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki” Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”

  Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”

Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”

16 maja 2019 r. pięcioro uczniów naszej szkoły prezentowało swoje umiejętności wokalne w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki”. Celem konkursu było popularyzowanie piosenek i pieśni zawierających treści patriotyczne, stanowiących ważny element narodowego dziedzictwa. Konkurs odbywał się już po raz piąty i jest wpisany do wojewódzkiego kalendarza imprez w celu dotarcia do jak największej grupy uczniów i  nauczycieli. Uczestnicy wykonywali  po jednym utworze o treści patriotycznej.  Do konkursu przystąpiło 59 wykonawców z 20 szkół podstawowych z terenu naszego województwa. Dzieci przybyły z tak odległych miejsc jak Czersk, Ustka, czy Gdynia. Zgromadzeni mogli wysłuchać rozmaitych interpretacji doskonale znanych pieśni i piosenek patriotycznych. Naszą szkołę reprezentowali: Marika Żywicka, Kaja Knopik, Zuzanna Knopik, Antoni Mientki i Wiktoria Stoltmann. Dla naszych dzieci była to   doskonała okazja do rozwijania swoich zdolności muzycznych i zaprezentowania się przed szerszą publicznością. Doświadczenie jakie zdobyli oraz stres, który musieli pokonać w przyszłości na pewno zaowocują. Być może którąś z nich zobaczymy niebawem w telewizyjnej produkcji. Wszystko jest możliwe, marzenia się spełniają. Wystarczy ciężka praca i dążenie do celu.
21 maja, 2019|Aktualności
 • Finał Wielkiej Ligi Czytelników w Katowicach Finał Wielkiej Ligi Czytelników w Katowicach

  Finał Wielkiej Ligi Czytelników w Katowicach

Finał Wielkiej Ligi Czytelników w Katowicach

W dniach 10-11 maja uczennice klasy szóstej Kinga Pastwa i Wiktoria Radtka reprezentowały województwo pomorskie w Finale Wielkiej Ligi Czytelników w Katowicach. W pierwszym dniu dziewczyny zmierzyły się z reprezentacjami innych województw w teście do książki „Szkoła dyrektora Dreamera” J. Balcewicz. W wolnym czasie nasze uczennice odwiedziły także Muzeum Śląskie. W sobotę rano, w ramach wspólnej zabawy, odbył się barwny pochód  – korowód postaci z bajek, który przeszedł ulicami Katowic do siedziby Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Dziewczęta wzięły także udział w dwóch spotkaniach autorskich z Justyną Balcewicz i Waldemarem Cichoniem. W czasie uroczystej gali uczczono także obchody roku Stanisława Moniuszki koncertem „Zaśpiewajmy razem Stanisławowi Moniuszce w 200 – tną rocznicę urodzin”. Następnie odbyło się wręczenie nagród. Jak podkreślali wielokrotnie organizatorzy konkursu, wszyscy uczniowie biorący udział w wielkim finale mogą czuć się  zwycięzcami!!! Jeszcze raz gratulujemy naszej drużynie wojewódzkiego zwycięstwa i udziału w zmaganiach ogólnokrajowych!!!
20 maja, 2019|Aktualności
 • Obchody Dnia Patrona naszej szkoły Obchody Dnia Patrona naszej szkoły

  Obchody Dnia Patrona naszej szkoły

Obchody Dnia Patrona naszej szkoły

W dniu 8 maja świętowaliśmy obchody Dnia Patrona Szkoły – generała Stanisława Sosabowskiego. Po uroczystej mszy świętej w naszym Kościele Parafialnym pod wezwaniem świętego Rocha,  uczniowie klas V, VI ,VII i VIII  pod czujnym okiem instruktorów zajęć terenowych udali się na podchody. Starsi  wychowankowie z klas I – IV uczestniczyli natomiast w zajęciach przyrodniczych na terenie Zielonej Szkoły w Schodnie. Następnie cała brać uczniowska spotkała się przy ognisku, gdzie wspólnie upiekliśmy kiełbaski. Bardzo dziękujemy pracownikom Zielonej Szkoły w Schodnie za wspaniałe zajęcia, dzięki którym jeszcze bardziej doceniliśmy otaczającą nas przyrodę i bogactwo naturalne naszej kaszubskiej ziemi.
20 maja, 2019|Aktualności
 • Planetarium w szkole Planetarium w szkole

  Planetarium w szkole

Planetarium w szkole

16 maja nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda projekcja filmów w planetarium. Podczas 30 minutowej projekcji zobaczyli film w technologii 3600 o tematyce związanej z podbojem kosmosu „Jeden mały krok”.          
17 maja, 2019|Aktualności
 • Finał Wielkiego Maratonu Czytelniczego Finał Wielkiego Maratonu Czytelniczego

  Finał Wielkiego Maratonu Czytelniczego

Finał Wielkiego Maratonu Czytelniczego

Uczennice klasy szóstej i piątej wzięły udział w  X-tej edycji Wielkiego  Maratonu Czytelniczego, który w ich kategorii wiekowej odbył się pod hasłem „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”. W tym roku do konkursu zgłosiło się 250 placówek z całego kraju. W maratonie uczestniczyło 2410 uczniów i 246 nauczycieli. Nasza szkolna drużyna w składzie: Marta Breza, Kinga Pastwa, Wiktoria Radtke, Paulina Schutz, Zofia Schulz, Wiktoria Turzyńska i Laura Żabińska w pełnym składzie konsekwentnie przez siedem miesięcy dążyła do mety. Wszystkie uczestniczki mogą być z siebie dumne, że wytrwały i ukończyły Maraton Czytelniczy.  Laureatką konkursu została Kinga Pastwa, wyróżnienie zdobyły Lura Żabińska i Zofia Schutz. Uczennice zostały zaproszone na uroczystą galę wręczenia nagród, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wszystkim uczestniczkom jeszcze raz gratulujemy wytrwałości w dążeniu do celu!!!
14 maja, 2019|Aktualności
 • Gminny Konkurs „Rodno Mowa” Gminny Konkurs „Rodno Mowa”

  Gminny Konkurs „Rodno Mowa”

Gminny Konkurs „Rodno Mowa”

W dniu 9 maja 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dziemianach odbyły się eliminacje gminne 48 Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Uczniowie reprezentowali się w czterech kategoriach wiekowych, a uczestników oceniała komisja w składzie : przewodnicząca -p. Felicja Synak ; członkowie -p. Benedykta Kantrzonka  oraz p. Irena Żywicka Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu, komisja wyłoniła zwycięzców: Uczniowie naszej szkoły  okazali się bezkonkurencyjni w kategorii klasy „0” I miejsce zajęła uczennica Anastazja Bobkowska II miejsce Mateusz Rekowski w kategorii klas I – III I miejsce  Zuzanna Jedynak II miejsce   Wiktoria Rekowska  W kategorii klas IV-VI I miejsce   Oliwia Rekowska  III miejsce  Amelia Turzyńska       Wszyscy uczestnicy eliminacji gminnych konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki i nagrody książkowe .Osoby, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych wezmą udział w eliminacjach powiatowych. Życzymy powodzenia!                    
10 maja, 2019|Aktualności
 • Wyjazd do Błękitnej Szkoły we Władysławowie Wyjazd do Błękitnej Szkoły we Władysławowie

  Wyjazd do Błękitnej Szkoły we Władysławowie

Wyjazd do Błękitnej Szkoły we Władysławowie

Uczniowie klasy szóstej i ósmej w dniach 24,25,26 kwietnia uczestniczyli w turnusie edukacyjnym w Błękitnej Szkole we Władysławowie. Pobyt rozpoczął się  na Helu, w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Nasi wychowankowie uczestniczyli w warsztatach pt.: „Mieszkańcy Bałtyku i ich siedliska” –  zajęciach poświęconych m.in. fokom bałtyckim i morświnom. Uczniowie poznali bioróżnorodność Bałtyku oraz zagrażające mu niebezpieczeństwa.   Wzięli również udział w zajęciach terenowych na temat „Bałtyk –żywe laboratorium przyrody”. Dzieci odwiedziły przepiękny Rezerwat Przyrody w Wąwozie Chłapowskim. Kolejne zajęcia miały wielopłaszczyznowy charakter na temat „Gawędy o drzewach”, którą, ku naszemu zaskoczeniu, poprowadził pochodzący z Dziemian Pan Artur Eichmann. Wieczorem, przy wspólnym ognisku, podsumowaliśmy nasz pobyt w Nadmorskim Parku Krajobrazowym oraz poszliśmy na spacer aby podziwiać Latarnię Morską na Rozewiu. Pragniemy bardzo podziękować wszystkim pracownikom Błękitnej Szkoły we Władysławowie jak i wykładowcom za niezapomniane lekcje przyrody, a w  szczególności Pani Lucynie Bizewskiej za opiekę nad naszą grupą.
7 maja, 2019|Aktualności
 • „Westerplatte – znajdź klucz do historii”. Terenowa gra miejska dla uczniów „Westerplatte – znajdź klucz do historii”. Terenowa gra miejska dla uczniów

  „Westerplatte – znajdź klucz do historii”. Terenowa gra miejska dla uczniów

„Westerplatte – znajdź klucz do historii”. Terenowa gra miejska dla uczniów

1 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy II i III wzięli udział w  warsztatach historycznych zorganizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej. Celem gry edukacyjnej było przybliżenie historii Westerplatte i zapoznanie z obiektami Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Uczniowie przystąpili do realizacji zadań, które zostały przygotowane tak, aby w trakcie rozwiązywania historycznych zagadek efektywnie połączyć naukę i zabawę, w oparciu o pracę w zespole. Zadaniem dzieci było rozszyfrowanie treści tajnej depeszy, do której podpowiedzi uczniowie otrzymali po prawidłowym rozwiązaniu przygotowanych zadań i zagadek. W trakcie pracy dzieci szukały informacji historycznych w oparciu między innymi o wystawę plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”, przygotowaną również przez Muzeum, która znajduje się na półwyspie od 2009 r. Aktywny udział w projekcie biorą również rekonstruktorzy, którzy wspierają uczniów podczas pracy oraz prezentują wyposażenie i umundurowanie żołnierzy z okresu II wojny światowej. Dodatkową atrakcją były przejazdy drezynami historyczną trasą kolejową na terenie dawnej WST. W tym czasie, kiedy obie grupy zaliczały kolejne etapy gry, klasa I aktywnie spędziła czas w  w Centrum Rozrywki Loopy’s World, gdzie czekały na nich liczne niespodzianki oraz mały poczęstunek. Dzieci miały okazję przejechać się kolejką oraz uczestniczyć w warsztatach na temat: Jak dbać o środowisko. Natomiast po zakończonej grze dzieci z klasy II i III dołączyły do pierwszaków i wspólnie spędzili czas na zabawie w Loopy’s World.   Wszyscy wrócili do domów szczęśliwi i zadowoleni!
8 kwietnia, 2019|Aktualności
 • Wielki sukces naszych uczennic w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” Wielki sukces naszych uczennic w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”

  Wielki sukces naszych uczennic w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”

Wielki sukces naszych uczennic w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”

28 marca uczennice naszej szkoły wzięły udział w finale wojewódzkim IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Ligia Czytelników”, który odbył się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku.  Sprawdzian wiedzy w formie testu trwał 60 minut  i dotyczył znajomości książki Piotra Patykiewicza „Łukasz i kostur czarownicy”. Skład drużyny reprezentującej naszą szkołę i zarazem powiat kościerski stanowiły: Kinga Pastwa i Wiktoria Radtka, uczennice klasy VI. W etapie wojewódzkim wzięło udział dziesięć drużyn. Tego dnia  eliminacje odbyły się w całej Polsce i miały za zadanie wyłonić piętnaście najlepszych drużyn do konkursu finałowego. Dziewczyny w swojej kategorii wiekowej zmierzyły się z czytelnikami z klasy siódmej i ósmej. Z wielką radością otrzymaliśmy wiadomość, że Kinga i Wiktoria zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego i tym samym są jedną z 15 najlepszych drużyn w Polsce !!! Dziewczyny – gratulujemy wielkiego sukcesu i trzymamy kciuki za dobre miejsce w finale, który odbędzie się 10 i 11 maja w Katowicach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.  
4 kwietnia, 2019|Aktualności
 • Pasowanie na czytelnika Pasowanie na czytelnika

  Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

Wybitna polska pisarka, Maria Dąbrowska powiedziała: „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji”. Podążając za przesłaniem płynącym z tych słów, do grona czytelników Biblioteki Szkolnej dołączyli nasi najmłodsi wychowankowie. W piątek, 29 marca, uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelników. Zapoznali się również z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz wypożyczania książek. Zachęcamy wszystkich do codziennego czytania, które poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Samodzielne czytanie wymaga  podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu. Wyrabia cierpliwość, ćwiczy koncentrację uwagi oraz uczy empatii i wrażliwości. Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne  tematy. I pamiętajmy przede wszystkim: czytanie to także świetna zabawa!
4 kwietnia, 2019|Aktualności