tel./fax 058-6880151|szkolakalisz@op.pl

Aktualności

 • Zbieramy i pomagamy Zbieramy i pomagamy

  Zbieramy i pomagamy

Zbieramy i pomagamy

Wychowawczyni świetlicy, pani Agnieszka Żywicka, była po raz szósty organizatorką charytatywnej akcji „Nakrętki dla Karolinki”. Ogólnie rzecz biorąc, akcja ta miała już swoją dziewiątą edycję. Wzięło w niej udział 89 uczniów z klas „0” – VIII. Karolina Orlikowska to 8-letnia dziewczynka, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Uczniowie zebrali łącznie ponad 821 kg. Najbardziej aktywni otrzymali nagrody książkowe. Są to: 1 Amelia Knopik I 163 kg nakrętek 2 Wiktoria Reszka VA 83 kg 3 Marika Żywicka I 40,5 kg 4 Karolina Kulas II 32,5 kg 5 Monika von Domaros IV 26,5 kg 6 Julia Breza IV 25 kg 7 Joachim Klemann I 21,5 kg 8 Weronika Mazurkiewicz VA 20,5 kg 9 Amelia Breza I 15 kg 10 Wojciech Narloch I 13 kg Najwięcej jako klasa zebrała klasa I – ponad 285 kg plastikowych nakrętek. W tym roku w akcji wzięła udział większa liczba uczestników, oraz zebrano rekordową masę nakrętek. Mama Karolinki, pani Anna Orlikowska poprosiła o rozszerzenie akcji o zbieranie starych telefonów komórkowych i smartfonów. Udało się zebrać 944 g tych elektrośmieci.   Kontynuowano również akcję chroniącą środowisko naturalne „Edukujemy – Pomagamy”. Organizatorem tej akcji jest firma REBA Organizacja Odzysku. Od kilku już lat szkoła bierze udział w tym projekcie. Celem nadrzędnym jest zbiórka zużytych baterii i akumulatorów przenośnych, jak również zapoznanie dzieci z wybranymi problemami z zakresu ochrony środowiska. W akcji wzięło udział 45 uczniów z klas „0” – VIII, którzy łącznie zebrali ponad 195 kilogramów baterii. Nagrody książkowe otrzymują: 1 Julia Breza IV 25,5 kg 2 Karolina Kulas II 15,5 kg 3 Marika Żywicka I 15 kg 4 Michał Ebertowski VB 13 kg 5 Wiktoria Reszka VA 12 kg 6 Kinga Pastwa VI 11,5 kg 7 Paweł Strycharz VI 11 kg 8 Amelia Knopik I 10 kg 9 Wojciech Narloch I 8 kg 10 Anastazja Bobkowska „0” […]
28 czerwca, 2019|Aktualności
 • Wycieczka do Parku Dinozaurów Wycieczka do Parku Dinozaurów

  Wycieczka do Parku Dinozaurów

Wycieczka do Parku Dinozaurów

17 czerwca br. klasy „0”, II, III wraz z paniami pojechały na wycieczkę do Łeby. Naszym celem był  Park Dinozaurów w Łebie. Pogoda tego dnia była przepiękna, humory dopisywały, zapowiadał się bardzo udany dzień. Atrakcji było co niemiara. Spacer po uroczych terenach parku sprawił dzieciom wiele radości.  Oprócz przepięknej przyrody i niesamowitych przestrzeni dzieci mogły podziwiać największe i najbardziej znane gatunki prehistorycznych gadów. Rozpoczęliśmy od spaceru przez gęste, wysokie trzciny, dalej droga wiodła przez otwarte tereny, jaskinie, kolejne odsłony prehistorycznych gadów w leśnym zaciszu. Widzieliśmy i skorzystaliśmy z napędzanych  pedałami pojazdów Flinstonów. Byliśmy na diabelskim młynie, zjeżdżalniach wodnych . Zwiedziliśmy bajlandię, zamek strachu,wioskę indiańską, kopalnię złota, a na końcu małe zoo, gdzie dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi gatunkami zwierząt, takich jak:  kozy, lamy, antylopy czy konie. Skorzystaliśmy również z  olbrzymiego placu zabaw .Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i przemiłych wspomnień.
21 czerwca, 2019|Aktualności
 • Wycieczka na Litwę Wycieczka na Litwę

  Wycieczka na Litwę

Wycieczka na Litwę

Dzień 1 10 czerwca o godzinie 600  wraz z opiekunami wyjechaliśmy na wycieczkę. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Zamek w Reszlu. Tam mogliśmy zobaczyć średniowieczne narzędzia tortur. Następnie pojechaliśmy do Świętej Lipki- zwanej również „Częstochową Północy”. Po około godzinie przemieściliśmy się do  „Wilczego Szańca”, czyli słynnej kwatery Hitlera w Gierłoży. Jest to obszar, w którym stoją stare bunkry wybudowane w sposób przemyślany i solidny. Niezapomnianą atrakcją był przejazd sztabowozem- pojazdem wojskowym po Wilczym Szańcu. Kolejnym miejscem. Które zwiedziliśmy to mosty w Stańczykach – dwa wiadukty kolejowe z lat 1917-1918. Są to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Mosty te należą do najwyższych w Polsce.
21 czerwca, 2019|Aktualności
 • Raj dla dzieci, czyli szkolny Dzień Dziecka Raj dla dzieci, czyli szkolny Dzień Dziecka

  Raj dla dzieci, czyli szkolny Dzień Dziecka

Raj dla dzieci, czyli szkolny Dzień Dziecka

Nieco później – nie 1 , ale 3 czerwca – dzieci mogły celebrować swoje święto w naszej szkole. Jak zwykle nie mogli się doczekać tego dnia i już kilka dni wcześniej był to główny temat ich rozmów. W poniedziałek uczniowie popisali się wzorową frekwencją.  Odwiedzili nas również ich młodsi bracia i siostry z rodzicami. Dla każdego znalazło się coś przyjemnego. Pogoda dopisała, więc dzieci mogły skorzystać z dmuchanego zamku i zjeżdżalni. Każdy mógł spróbować swoich sił w walce sumo lub ujeżdżając byka. Dla ochłody były napoje i lody. Amatorzy słodkości mogli częstować się watą cukrową. Dla przełamania smaku dostępny był popcorn. Siły do dalszej zabawy dostarczyła kiełbaska z grilla. Jednak chyba największą atrakcją był mecz piłki nożnej rozegrany między reprezentantami uczniów i nauczycieli. Zakończył się on wynikiem 2:1, na szczęście dla wszystkich, dla kadry nauczycielskiej.
21 czerwca, 2019|Aktualności
 • Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę” Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę”

  Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę”

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę”

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!” współorganizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Celem programu była edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i naukę prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Program „Trzymaj Formę!” pomagał rozwijać zainteresowania uczniów i kształtować ich prozdrowotne nawyki. Wszystkie przedsięwzięcia organizowane w ramach programu ,,Trzymaj Formę” cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Podczas realizacji projektu uczniowie pogłębiali wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej uczestnicząc w prelekcjach, wykładach i pogadankach. Przy okazji dobrej zabawy i mile spędzonego czasu zdobyli odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne dotyczące zdrowego odżywiania i higienicznego trybu życia. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które podjęliśmy przyniosą w przyszłości pożądane efekty.
21 czerwca, 2019|Aktualności
 • III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

  III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

W piątek, 14 czerwca uczennice naszej szkoły wzięły udział w III Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Lipuszu, którego celem była popularyzacja śpiewu jako formy rozwoju i ekspresji oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do nauki języków obcych. Występy podzielono na 3 kategorie: klasy I – III, klasy IV – VI oraz klas VII – VIII i gimnazjum. Reprezentantki naszej szkoły nie sprawiły nam zawodu. Niebywałe wrażenie wywarł na jury i publiczności  występ Łucji Żabińskiej, uczennicy klasy VI, która rewelacyjnie zaśpiewała w języku angielskim utwór „Zombie” zespołu The Cranberries, zdobywając tym samym I miejsce w kategorii klas IV – VI. Miejsce II zdobyła Zuzanna Knopik z klasy IV a wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymała Anna Kłopotek z klasy VI. W kategorii klas VII-VIII i gimnazjum Wiktoria Stoltman zdobyła miejsce III za wykonanie utworu „Stay”, natomiast Honorata Żabińska wyróżnienie. Uczestniczkom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów muzyczno – językowych.
21 czerwca, 2019|Aktualności
 • Konkurs „Zakładka do książki” Konkurs „Zakładka do książki”

  Konkurs „Zakładka do książki”

Konkurs „Zakładka do książki”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Zakładka do książki” zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku, Filię w Kościerzynie. Niezwykła kreatywność i plastyczne talenty naszych wychowanków zostały nagrodzone wysokimi lokatami w konkursie. Agata Wałdoch zajęła pierwsze miejsce w kategorii uczniów klas IV-V. Karolina Literska zajęła pierwsze miejsce w kategorii uczniów VI-VIII.   Wyróżnienia zdobyli: Wojciech  Narloch – klasa I, Alan    Ellwart – klasa III, Kinga Pastwa –  klasa VI, Wiktor Żabiński –  klasa VII, Dominika Wałdoch –  klasa VIII Wszystkim gratulujemy!!!
21 czerwca, 2019|Aktualności
 • Zajęcia terenowe WPK Zajęcia terenowe WPK

  Zajęcia terenowe WPK

Zajęcia terenowe WPK

Uczniowie z klas I – III wzięli udział w zajęciach terenowych pod kierunkiem przemiłej pani Grażyny Sadowskiej z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Celem wyprawy nad kaliskie jezioro było pogłębienie wiedzy z zakresu różnorodności organizmów żyjących w wodach WPK. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wsłuchiwali się w każde słowo wypowiedziane przez panią Grażynę. Chłonęli wiedzę niczym gąbka. Proste sprzęty, które możemy znaleźć w każdym domu, jak sitko, plastikowa łyżka i miseczka oraz pojemnik ze szkłem powiększającym dały możliwość wyławiania dzieciom wodnych stworzeń. Oglądania ich z bliska, dostrzegania cech charakterystycznych, aż wreszcie odgadywania na podstawie rysunków i kart pracy roślin oraz bezkręgowców i kręgowców żyjących w środowisku wodnym dało dzieciom wielką satysfakcję i radość. Uczestnicy zajęć mówili również o rodzajach zbiorników i cieków wodnych, a także o potrzebie ich ochrony. Mimo bardzo upalnego dnia, zajęcia w terenie przyniosły dzieciom wiele wrażeń i na pewno wzbogaciły ich wiedzę przyrodniczą. A orzeźwiająca, jeziorna bryza przywołała wspomnienia letnich kąpieli. Lato już wkrótce!          
12 czerwca, 2019|Aktualności
 • III Kaszubska Olimpiada w Lipuszu III Kaszubska Olimpiada w Lipuszu

  III Kaszubska Olimpiada w Lipuszu

III Kaszubska Olimpiada w Lipuszu

W dniu 30 maja 2019r. 12 uczniów uczących się języka regionalnego – kaszubskiego  reprezentowało  szkołę w III Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej „Dali, chùtczi, mocni – spòrtowé rozegracje w Remùsowim Lipnie” w Lipuszu. Uczniowie wzięli udział w następujących konkurencjach: Szczudła Kùlanié krãgla (kulanie felgi rowerowej za pomocą kija) Gùzë (precyzyjne rzuty guzikami o ścianę, ważne jest miejsce, gdzie guzik zatrzyma ma się po odbiciu) Stolemòwi kam (rzut piłką lekarską 2 lub 3 kg) Skòczk (odbijanie z twardego podłoża zaokrąglonego kawałka drewna za pomocą drewnianego kija) Pùszczówką w Gòliata – strzelanie z procy do celu Sziszkòwi złoto (tor przeszkód) Peterete na ònete (zabawa z grochem ) Ramsczi kóń (dwie osoby niosą trzecią, która siedzi na desce) Fartuszk stolemczi (przenoszenie „piasku” w fartuszku na czas)   W każdej konkurencji brali udział osobno chłopcy i osobno dziewczęta. Nasi uczniowie zajęli bardzo wysokie miejsca:   Szczudła – Katarzyna Żabińska III miejsce Gùzë – Zuzanna Knopik  I miejsce Skòczk – Adam Liedtke I miejsce  oraz Kinga Pastwa II miejsce Pùszczówką w Gòliata – Oskar Czapiewski II miejsce Sziszkòwi złoto – Filip Zabrocki  I miejsce, Zuzanna Knopik II miejsce Peterete na ònete  – Kinga Pastwa I miejsce   W  ogólnej klasyfikacji  nasi uczniowie  zajęli  III miejsce.
5 czerwca, 2019|Aktualności
 • Sukces uczennicy z kl „0” w Wojewódzkim 48. Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa” Sukces uczennicy z kl „0” w Wojewódzkim 48. Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa”

  Sukces uczennicy z kl „0” w Wojewódzkim 48. Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa”

Sukces uczennicy z kl „0” w Wojewódzkim 48. Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa”

W dniach 1 i 2 czerwca 2019 roku w Chmielnie  odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej ,,Rodnô Mòwa”. Występy recytatorów oceniała komisja w składzie ks. prof. Jan Walkusz – przewodniczący, Zbigniew Jankowski, Tomasz Fopke, Bożena Ugowska i Karolina Keller. Recytatorzy zostali wyłonieni w drodze  eliminacji  szkolnych, gminnych i  powiatowych. W kategorii klas „0” nasza uczennica Anastazja Bobkowska reprezentowała powiat kościerski i zajęła I miejsce.
5 czerwca, 2019|Aktualności