tel./fax 058-6880151|szkolakalisz@op.pl

Aktualności

 • 0021
  Teatr kukiełkowy w ramach projektu „Akademia nauki” Teatr kukiełkowy w ramach projektu „Akademia nauki”

  Teatr kukiełkowy w ramach projektu „Akademia nauki”

Teatr kukiełkowy w ramach projektu „Akademia nauki”

Uczniowie klasy siódmej wraz z wychowawczynią p. Romaną Synak  zrealizowali program zajęć, który jest składową projektu „Akademia nauki” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uczniowie przygotowali projekt edukacyjny – przedstawienie dla społeczności szkolnej w formie teatru kukiełkowego. Inspiracją do napisania scenariusza były książki Małgorzaty Strzałkowskiej pod tytułem „Rady nie od parady”. Uczniowie wykorzystali opowiadania pisarki i zaadaptowali je na potrzeby teatrzyku kukiełkowego, dodatkowo zamieniając bohaterów na postaci zwierzęce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, scenki miały cechy bajki, które zostały połączone rozważaniami i przemyśleniami na temat ważności w naszym życiu takich wartości jak: przyjaźń, miłość, sprawiedliwość, uczciwość, honor itd.. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na filozoficzne pytanie „Jak żyć …”, a całość dopełniły piosenki, których teksty wyrażały ponadczasowość poruszanej tematyki. Dzięki temu projektowi, młodzi adepci sztuki lalkarskiej mogli wyrazić ekspresję emocji poprzez specyficzne widowisko i poznali wartościowe utwory literackie. Uczniowie uczestniczący w programie zajęć rozwinęli wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość. W innowacyjny sposób zaprezentowali również nową w naszej placówce formę teatralną, która wywołała wiele emocji i pozytywnych reakcji wśród oglądającej spektakl społeczności szkolnej.
14 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0013
  Spotkanie autorskie z pisarką Marleną Popławską-Marek Spotkanie autorskie z pisarką Marleną Popławską-Marek

  Spotkanie autorskie z pisarką Marleną Popławską-Marek

Spotkanie autorskie z pisarką Marleną Popławską-Marek

Za oknem szarość grudniowych, krótkich dni. Dlatego szczególnie teraz warto sięgnąć po ciekawą książkę…. Dzięki współpracy z panią Dyrektor Biblioteki Gminnej Adrianą Borzyszkowską, w naszej szkole odbyło się kolejne już spotkanie autorskie, tym razem z młodą pisarką, p. Marleną Popławską- Marek. Z wykształcenia jest ona nauczycielką języka polskiego, z zamiłowania zaś pasjonatką podróży oraz pisania. W życiu kieruje się zasadą, że realizacji pomysłów i planów lepiej nie odkładać na później. Stąd też jej pierwsza książka, o której opowiedziała.  Jest to pozycja skierowana do młodszych czytelników pod tytułem „Mandarynka Grażynka”. Dla starszych odbiorców powstała zaś książka „Wyprawa na maksa”. W trakcie spotkania miały miejsce małe konkursy wiedzy. Zwycięzcy zostali nagrodzeni, a główną nagrodę – książkę z autografem autorki, zdobył Kamil Zabrocki – uczeń klasy szóstej. Podczas zajęć, dzieci tradycyjnie zadawały wiele pytań. Najbardziej interesowało ich skąd autorka czerpie pomysły na książki. W odpowiedzi na to pytanie usłyszeli, że inspiracją dla niej był np. pobyt na hiszpańskiej wyspie Majorce, gdzie pracowała z dziećmi w szkole. Inspiruje ją również klimat innych wysp południowych i mentalność ich mieszkańców. Uczniowie mieli również możliwość wysłuchania fragmentu utworu w interpretacji autorki, a po spotkaniu wszyscy chętni otrzymali dedykacje do zakupionych książek.
14 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0005
  Brawo Michał! Brawo Michał!

  Brawo Michał!

Brawo Michał!

Z wielką radością informujemy wszystkich, że praca plastyczna ucznia klasy III naszej szkoły, Michała Pastwy została wyróżniona podwójnie. Przypominamy, że w czerwcu odbył się konkurs plastyczny pt. „Bohater budowy – operator żurawia wieżowego”, Michał otrzymał wyróżnienie w klasach I – III. Obecnie otrzymaliśmy kalendarz na przyszły rok, w którym firma Baukrane, organizator przedsięwzięcia, umieściła pracę naszego Michała. Wielkie gratulacje!
13 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0007
  Jesteśmy najlepsi! Jesteśmy najlepsi!

  Jesteśmy najlepsi!

Jesteśmy najlepsi!

Nie od dziś wiadomo, że dzieci z naszej szkoły bardzo lubią zajęcia artystyczne, stąd ich częsty udział w konkursach plastycznych. Zdolności naszych mały artystów docenia jury, co przekłada się na otrzymywanie przez nich wielu nagród. Tak też się stało podczas rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt „ Różnorodność biologiczna wód Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”. Dzieci w kategorii klas O-III otrzymały od przedstawiciela WPK pani Grażyny Sadowskiej aż 16 nagród. Oto zwycięskie osoby: Miejsce Imię Nazwisko Klasa I Antoni Stolc I II Agata Chrapkowska „0” II Jessica Breza Jenssen I III Zuzanna Jedynak II IV Oliwia Rekowska III IV Martyna Kosznik I V Marika Żywicka „0” V Amelia Turzyńska III V Alan Ellwart II VI Michał Pastwa III VI Karolina Kulas I VI Jan Rekowski I VI Wiktor Chrapkowski I VI Julia Breza III VI Monika von Domaros III VI Jakub Laska I Jak mawia nasz pan dyrektor Piotr Laska: „Warto brać udział w konkursach”.  
11 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0012
  Mikołaju, Mikołaju… Mikołaju, Mikołaju…

  Mikołaju, Mikołaju…

Mikołaju, Mikołaju…

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. A najmłodsi dodatkowo podśpiewywali: „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają, wszystkie dzieci na niego czekają…” I przybył… po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Podczas wspólnego śpiewania świątecznych utworów, usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Uczniowie klasy trzeciej na powitanie Mikołaja zaprezentowali piosenkę, która tak mu się spodobała, że włączył się także do tańca. Mikołaj przybliżył uczniom swoją historię, odpowiadając na zadawane przez dzieci pytania. Wszyscy obecni przyrzekli, że będą grzeczni i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach, Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci  słodkimi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością.  I pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!! Mimo, że Mikołaj opuścił nasze szkolne mury, to my nie przestaliśmy świętować. Oglądaliśmy filmy o tematyce świątecznej i zajadaliśmy mnóstwo smakołyków; śpiewaliśmy i znakomicie bawiliśmy się podczas zabaw integracyjnych. Szkoda, że ten dzień wypada tylko raz w roku!
11 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0003
  Wizyta księdza Andrzeja z Ukrainy Wizyta księdza Andrzeja z Ukrainy

  Wizyta księdza Andrzeja z Ukrainy

Wizyta księdza Andrzeja z Ukrainy

Po raz kolejny naszą szkołę odwiedził ksiądz Andrzej Draws – proboszcz polskiej Parafii w Trzcieńcu na Ukrainie. Od kilku tygodni przygotowaliśmy się do tego spotkania zbierając zabawki, przybory szkolne i ubrania. Za pośrednictwem księdza darowaliśmy je naszym koleżankom i kolegom z Ukrainy. Samorząd Uczniowski,  podczas Andrzejek zebrał również pieniądze, które także przekazał jako pomoc naszym sąsiadom. Ksiądz Andrzej podczas wizyty, przypomniał na czym polega radosne, adwentowe oczekiwanie. Życzył nam, abyśmy wszyscy w zgiełku dnia codziennego, umieli się wyciszyć i znaleźć czas na refleksję nad naszym postępowaniem i poszanowaniem tego co posiadamy i otrzymujemy. Zwrócił również uwagę, że każdy z nas jest świętym Mikołajem jeśli umie podzielić się z potrzebującymi. W podziękowaniu za przekazaną pomoc, ksiądz Andrzej podarował uczniom obraz Matki Boskiej Fatimskiej. Było to nasze kolejne już spotkanie z zaprzyjaźnionym kapłanem zza wschodniej granicy i mamy nadzieję, że zobaczymy się jeszcze wielokrotnie.  
7 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0014
  Andrzejkowy szał Andrzejkowy szał

  Andrzejkowy szał

Andrzejkowy szał

Jak co roku w naszej szkole zgodnie ze staropolską tradycją, odbyły się andrzejki. Było mnóstwo konkursów, wróżb i oryginalnych tańców. Panie nauczycielki przygotowały smaczne jedzenie, uczniowie zajęli się loterią fantową, a dochód został przeznaczony na pomoc dla dzieci z Ukrainy.    
6 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0003
  XI Bal Seniora XI Bal Seniora

  XI Bal Seniora

XI Bal Seniora

W tym roku już po raz jedenasty w murach Publicznej Szkoły Podstawowej w Kaliszu odbył się Bal Seniora. Licznie przybyłych gości bardzo serdecznie powitał dyrektor naszej szkoły Piotr Laska. Uczniowie klas IVB, V i VII przygotowali montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Póki Polska żyje w nas”. Nasi wychowankowie pragnęli w nim pokazać jak ważną dla nich postacią jest Patron Szkoły generał Stanisław Sosabowski. Poczęstunek dla seniorów zapewniła Rada Rodziców, której serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji balu. Dopełnieniem wieczoru były wspólne tańce przy akompaniamencie naszego nauczyciela Mariusza Falkowskiego, a także Mateusza Falkowskiego i Szymona Plata. Ten dzień jest każdego roku dla nas bardzo ważny i  szczególny, ponieważ często jest jedyną możliwością do spotkania się zacnych Seniorów. Nic więc dziwnego, że dobry humor i uśmiech nie znikały z ich twarzy.
1 grudnia, 2017|Aktualności
 • 0003
  Dzień Pluszowego Misia Dzień Pluszowego Misia

  Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

W miniony poniedziałek obchodziliśmy w naszej szkole święto najmilszej zabawki, najlepszego przyjaciela i niezastąpionej przytulanki – święto Pluszowego Misia. Bohaterem tegorocznych obchodów był znany i lubiany przez dzieci na całym świecie Miś Paddington – będący jedną z najpopularniejszych brytyjskich postaci literatury dziecięcej. Czytane przez uczniów przygody misia Paddingtona pozwoliły nam nie tylko poznać historię pochodzącego z mrocznych zakątków Peru misia, ale również wybrać się w wirtualną podróż do stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu, po której oprowadził nas sam miś Paddington. Wycieczkę rozpoczęliśmy oczywiście od stacji Paddington, a sympatyczny przewodnik opowiedział nam o największych atrakcjach miasta i pokazał swoje ulubione miejsca. Między podziwianiem Big Bena, a spacerem po ogrodach pałacu Buckhingham znaleźliśmy czas na niejedną ciekawą przygodę z misiem Paddingtonem.  
29 listopada, 2017|Aktualności
 • 0008
  Spotkanie autorskie Spotkanie autorskie

  Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie

Uczestniczki Wielkiego Maratonu Czytelniczego wzięły udział w spotkaniu autorskim, które odbyło się w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Mariackiej 42. Zgromadzonych przywitał pan Zbigniew Walczak – kierownik placówki, który zorganizował  spotkanie z panią dr Elżbietą Zubrzycką. Jest ona założycielką Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego i była wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim. Przede wszystkim Pani Elżbieta jest autorką bestsellerowych książek dla dzieci o charakterze edukacyjnym. Tematyka jej twórczości pomaga czytelnikom zrozumieć otaczający świat, przygotowuje do radzenia sobie w codziennym życiu i pokazuje, jak każdy z nas może mieć wpływ na atmosferę w jakiej się uczymy, bawimy i dorastamy. Pisarka rozpoczęła spotkanie od odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez młodych czytelników. Opowiedziała o procesie powstawania książek i swoich inspiracjach. W opowieść wplatała bardzo ważne uwagi i wskazówki dla młodych odbiorców, dotyczące znaczenia wartości w życiu. Podpowiadała, jak zachować się w trudnych sytuacjach i tłumaczyła,  że bierność wobec każdej formy przemocy nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nią. Zwróciła także uwagę, że każdy człowiek jest wartością samą w sobie i ma prawo do zachowania swojej godności zarówno tej cielesnej jak i duchowej. Pani Elżbieta w swoich książkach porusza także tematy, które wywołują silne emocje i są nieodłącznym elementem ludzkiego życia takie jak śmierć, choroba, tęsknota. Dzięki niezwykłemu językowi jakim są napisane przez  nią utwory (pełne pogody ducha, poczucia humoru i wielkiej wrażliwości),  mogą być one lekturą na całe życie, po którą sięga się wielokrotnie. Na zakończenie autorka obdarowała wszystkich dedykacjami w książkach. Z uwagi na fakt, że było to niezwykle spotkanie, wiele z słów pisarki zostało w naszych głowach, ale przede wszystkim sercach. Z wielką radością odwiedzimy ponownie to pełne fantastycznej atmosfery miejsce, jakim jest Filia Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ulicy Mariackiej. Na zakończenie wycieczki, […]
23 listopada, 2017|Aktualności