100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to data jedyna i wyjątkowa. Dlatego uroczyste obchody tego wspólnego święta wszystkich Polaków rozpoczęły się w naszej szkole tematycznym przedstawieniem już w czwartek.

Uczniowie wraz z panią Joanną Turzyńską, przygotowali inscenizację pod tytułem „Pisk Białego Orła”. Autorem scenariusza jest pan Adam Szafraniec. To niezwykła opowieść o losach wiejskiej  rodziny kultywującej tradycje patriotyczne, doświadczonej traumą I Wojny Światowej i ukrywającej pod swym dachem poetę, który umacnia ducha patriotyzmu. Symbolem wolnej Polski jest biały orzeł, którego pisk słyszalny jest przez domowników i nie pozwala tracić nadziei na odzyskanie wolności. Całości przedstawienia dopełniły przepiękne piosenki patriotyczne wykonane przez młode solistki, które wywarły wielkie wrażenie na widzach.

W piątek nasi uczniowie zaprezentowali to patriotyczne przedstawienie na obchodach gminnych. Dyrektor Piotr Laska wraz z delegacją nauczycieli, Pocztem Sztandarowym i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Sophienwalde.

O godzinie 11:11, wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnonarodowej akcji biciu rekordu w śpiewaniu Hymnu Narodowego,  angażując się w akcję jednoczącą uczniów w całej Ojczyźnie.

Wszyscy uważamy, że 11 listopada 1918 roku to najważniejsza data dla Polski. Dzięki tym wydarzeniom teraz żyjemy w wolnym kraju. Kilka pokoleń Polaków żyjących pod zaborami walczyło o wolność, dbając jednocześnie o polską kulturę, historię i polski język. Im wszystkim zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania tradycji oraz honorowania bohaterów i te wartości chcemy dalej pielęgnować.